Recenze stanu Jurek Mikro
Sobota, 08 Srpen 2009 00:00

Chtěl jsem si koupit lehký stan pro jednoho na cyklistické výlety. Doma mám už "kultovní" stan Coleman Nevada pro 2 osoby, kterého mám už 9 let, tak jsem chtěl zůstat u této značky. Coleman Kraz X1 se mi líbil, ale nemá předsíňky, proto jsem ho zavrhl. Model Coleman Avior X1 už předsíňky má, byl to můj velký favorit. Pak jsem na internetu četl různé diskuze a všiml si české značky Jurek S+R. Zaujal mě lehký Jurek Nano, ale ten nemá žádnou předsíňku. Stan Jurek Mikro u mě nakonec vyhrál, je o něco levnější než Coleman Avior a je to český výrobce. Na www.zbozi.cz jsem našel nejlevnější kus za 2360 kč v Ostravském obchodě www.eliass.net (v pasáži Vesmír), kde jsem si ho vyzvednul osobně a neplatil poštovné.


Při převzetí na mě udělal dobrý dojem, jen pouzdro má nevýhodu, že nemá poutko pro uchopení při přenášení. Má jen kompresní popruhy, za které sice jde držet, ale stalo se mi, že se povolily.

 

 Obal stanu

 

Obal stanu

 

Doma jsem stan okamžitě převážil, jestli souhlasí udaná hmotnost. Je o pár desítek gramů těžší, což ale je do udávané tolerance 5%.

 

 Skutečná hmotnost

 

Pouzdro na stan je pytel, ze kterého se horní stranou stan vysune. Uvnitř jsou dva pláště, dva hliníkové pruty, hliníkové kolíky, čtyři lana na ukotvení a sada na opravu stanu.

 

Otvor obalu

 

Sbalený stan

 

Obsah balení

 

Porovnání velikosti se stanem Coleman Nevada

 

Při stavbě stanu jsem měl jen jeden problém. Po složení hliníkových prutů a jejich zasunutí do vrchní strany stanu je docela obtížné je zasunout do kotvicích kolíků. Musel jsem pruty tak ohýbat, že jsem měl až strach, jestli je neohnu. U menšího prutu to lze vyřešit povolením popruhu ke kotvicím kolíkům, ale větší prut jsem se zaťatými zuby silou prohnul a zasunul do kolíků.

 

Stavba stanu

 

Stavba stanu

 

 Stavba stanu

 

Stavba stanu

 

Kotvicí lana jsem přiuzloval ke stanu na jejich celou délku, ale pro kotvení části u menšího prutu stačí lanka zkrátit minimálně o 60 cm. Sníží se riziko zakopnutí. Rozměry stanu plus, mínus pár centimetrů sedí (spíše mínus). Na sezení uvnitř to moc není. Měřím cca 175 cm a i když se hrbím, tak se hlava dotýká nejvyššího místa stanu. Navíc jsem měl prázdnou vrchní kapsičku, kdyby byla plná, tak by hlavě zavazela. Ve specifikaci stanu je, že je pro jednu osobu, nouzově pro 2. Ta nouze by musela být hodně velká, 2 dospělí se pohodlně určitě nevyspí. Překvapily mě hodně velké předsíňky, možná až zbytečně velké. Udávaných 60 cm překonávají skoro o 10 cm, viz foto.

 

 Postavený stan

 

Postavený stan

 

Postavený stan

 

Postavený stan

 

Postavený stan

 

Vnitřek stanu

 

Vnitřek stanu

 

Vnitřek stanu (foceno rybím okem)

 

Vnitřek stanu (foceno rybím okem)

 

Velikost předsíňky

 

Při skládání stanu a vložení do pytle jsem postupoval stejně jak byl stan dodaný. Dva pláště jsem složil do dvou čtverců, které se daly na sebe, dovnitř kolíky a pruty a to celé jsem stočil a svázal provázky.
Jurek Mikro se staví a skládá o dost hůře než můj Coleman Nevada, který je ale oproti Mikru samonosný a ani se nemusí kotvit. Ale časem to snad půjde rychleji. Celkově se mi stan líbí, jak barevně tak rozměrově, jen by mi úplně stačila jedna předsíňka a jeden vchod. Aspoň by pak mohl být ještě o pár dekagramů lehčí. Po delším použití třeba napíšu další dojmy.

 
Vladimír Domes, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting