Focení kvetoucího kaktusu
Sobota, 27 Únor 2010 00:00

Po dlouhé době mi doma vykvetl kaktus, tak jsem se rozhodl ho vyfotit. Ráno ještě nebyl květ plně otevřený, tak jsem kaktus přesunul k oknu do provizorního obýváku. Po obědě se už květ otevřel, tak jsem šel na to.

Nejdříve jsem fotil květ zepředu. Problém (vlastnost) mého makro objektivu a asi obecně makro objektivů zrcadlovek je, že má strašně malou hloubku ostrosti. Okvětní lístky jsou v jiné vzdálenosti od čočky objektivu, než pestík květu. I když jsem objektiv zaclonil na F 11, nestačilo to. Možná jsem mohl zkusit ještě více. Vyřešil jsem to menším podvodem. Vyfotil jsem květ nadvakrát s různým zaostřením a pak fotky v GIMPu spojil. Výsledek dopadl takto.

Kvetoucí kaktus

 

 Abych nemusel fotky skládat, kaktus jsem trochu pootočil. Touto 'fintou' se pestík a pravá část okvětních lístků dostala do stejné vzdálenosti a jsou ostré současně.

Kvetoucí kaktus

 

Dále jsem chtěl využít malé hloubky ostrosti, tak jsem clonu otevřel na maximum F 3,5 a zároveň zaostřil na nejbližší vzdálenost. Poměr zvětšení objektivu je 1:1. To už je hloubka ostrosti asi tak 1 mm.

Kvetoucí kaktus

 

Tady je výřez předchozí fotky 1:1. Věděli jste, že trny kaktusu jsou chlupaté? Smile

Kvetoucí kaktus- detail

 

No a tady je ukázka, s čím jsem vlastně fotil - Tamron SP AF 180mm f/3.5 Di LD Asp. FEC (IF) MACRO 1:1 (celý název objektivu).

Kvetoucí kaktus- focení

 

 
Vladimír Domes, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting